METYX, JEC World 2020, Paris’te Teknik Kumaş FRP Çözümlerini Sergiliyor!

METYX, JEC World 2020, Paris’te Teknik Kumaş FRP Çözümlerini Sergiliyor!

 

 

METYX, bu yıl JEC World 2020’de (Salon 6, Stand No J6), Spor ve Yaşam Tarzı İnovasyon Köşesi’nde C-Sphere prototip heykelini sergilerken kendi standında da demiryolu sektörüne yönelik daha hafif ve daha güçlü FRP laminat çözümleri için EN 45545 sertifikasyonuna sahip,  yangın, duman ve toksisite (FST) dayanımına sahip RTM kumaşlarını tanıtacak.

Firma, en son METYCORE FS ve METYCOREMAX FS RTM cam kumaşlarına ek olarak, PET köpük sandviç sisteminde alev geciktirici özellikleri olan karbon biaxial kumaşlarını da ürün yelpazesine kattı. Yangına dayanıklı FRP parçalarının infüzyonu için uygun olan bu üç teknik kumaş çözümünün tamamı, demiryolu endüstrisinin EN 45545 yangın standardını karşılayan yangın geciktirici (FR) sıvı reçine ve jelkot kaplı FRP laminat sistemlerinin parçası olarak test edildi ve onaylandı.  METYX karbon biaxial kumaşı, Polonya’daki Sychta Laboratory Sp.J. tarafından, İsviçre’li firma Walter Mader’in yangın geciktirici ürünleri olan reçine, kaplama ve jelkot sistemi ile birlikte test edilerek EN 45545-2: 2013-Rl 7 / HL3 standardına uygunluğu onaylandı.

METYCORE FR onaylı ve mevcut tüm METYCORE RTM cam kumaş çeşitleri, İstanbul’daki fabrikasında (standart boyutlar 200M / 180 FS core  / 200M ila 900M / 250 FS core / 900M) farklı kumaş kombinasyonları ve yüzey tüllü seçenekleriyle üretilmektedir. Tüm METYCORE kumaşları kusursuz yüzey kalitesine sahiptir; enjeksiyon sırasında, FS kumaş seçenekleri kalıp boyunca hızlı reçine akışı sağlayarak parça kalitesini, reçine akışını iyileştirirken proses süresini ve toplam üretim maliyetlerini azaltarak verimliliği arttırır.

Ayrıca, JEC World 2020’de, yapısal bütünlüğü bozmadan ağırlığı düşürme özelliği bulunan TYCOR® elyaf takviyeli core kit malzemesinin kullanıldığı örnekler de sunuluyor. Şu anda Kuzey Amerika’daki Rüzgar, Denizcilik, Otomotiv, Altyapı ve Sanayi endüstrileri, ağırlığı azaltarak maliyet tasarrufu sağlayan TYCOR’un avantajlarından yararlanıyor.

Marinde, hafif FRP ambar kapakları, yeraltı yakıt depolama tankı kapakları ve ana bölmeleri TYCOR’un kullanım alanı olarak görülmektedir. 8.5 – 18 m (28 – 58 ft) arasında tekne/gemi üreten artan sayıda ABD’li tekne üreticisi balsadan uzaklaşıyor. TYCOR, infüzyon sırasında istenen mekanik özellikleri muhafaza ederken balsaya kıyasla daha az reçine alma özelliği nedeniyle ağırlıkta % 30’dan fazla tasarruf sağlıyor. 180 mph (156 knot) hıza ulaşabilen motorlu tekneler gibi performans tekneleri de TYCOR ile üretilebilmekte.

METYX ABD CTO’su Stephen Misencik şöyle açıklıyor: “TYCOR, şu anda ABD’nin önde gelen 17 metreye kadar yüksek performanslı katamaran üreticilerinin vakum infüzyonunda kullanılıyor, daha hafif ve yüksek bir yapısal tasarım için malzeme çakışmalarını azaltıyor ve kalıplamak daha ucuza geliyor, bu yüzden müşterilerimize büyük bir kazanç sağlıyor.”

TYCOR®, VARTM gibi vakumlu bir laminasyon prosesinden sonra nihai özelliklerine ulaşan, kuru kumaş ve nüveden oluşan, serimi kolay bir sandviç malzemedir. Tasarım mühendisleri ve üreticiler için balsa ve standart PVC köpüklerin yerine kullanabilecekleri bir alternatif sağlıyor.

 

Fuar Toplantısı Daveti

 

Geri

#
Share

Comments Are Closed!!!