JEC 2018

JEC 2018

 

METYX, JEC World 2018’e sanatı getiriyor!

 

Yüksek performanslı cam ve karbon, çok eksenli ve dokuma kumaşların, core ve kumaş kitlerinin lider üreticisi METYX (Salon 6, Stand No J6), sanatsal beceriyi JEC 2018’e kompozit malzemelere taşıyor. Çağdaş Türk sanatçısı Bülent Sancar tarafından kompozit malzeme ile yapılan “Spazio Blu” adlı çarpıcı heykel, bu yıl Paris’te gerçekleşen JEC Show’da sergilenecek.

 

Kompozit heykeller, Sancar tarafından METYX Manisa’daki üretim tesislerinde tasarlandı ve orada yaratıldı. Strafor bloktan elle yontularak şekil verilen heykellerin üzeri laminasyon tekniği uygulanarak istenilen kalınlığa en uygun olan METYX multiaxial elyaf kumaşı ile kaplandı. Bir sonraki aşamada modelin üzerine çelik macun çekilip zımpara yapılması oldu. Heykellerin yüzeyinin daha düzgün ve pürüzsüz görünebilmesi ve üzerine sürülecek boyanın daha iyi etki yaratabilmesi adına yüzeye akrilik astar atılarak ıslak zımpara da yapıldı. Son olarak her heykele uygun renkte akrilik boya denemeleri yapılarak en doğru renk yakalandı ve uygulandı. Bu sayede eserler nihai görünümüne kavuştu.

 

Bülent Sancar “Kompozit malzemeyi keşfettiğimde benim için doğru bir ortam olduğunu hemen anladım. İstenilen formu ve finişi yaratmak için sanatsal özgürlük sağlıyor. Bu yüzden de kompozit heykeller yapmaya devam edeceğim.” dedi.

 

Sancar’ın heykelleri Venedik’teki uluslararası bir sanat galerisinde de sergileniyor. JEC’e katılan modern sanatseverler, yaratıcılığı, dramatik ve dikkat çekici heykeller üretmek üzere kompozit malzemeler kullanmadaki uzmanlığıyla birleştiren bu yetenekli Türk sanatçının güzel eserlerinin tadını çıkaracak. Sancar’ın benzersiz heykel sanatıyla uluslararası alanda kazandığı başarı, kompozit materyal kullanımını sanat dünyasında daha da popüler hale getirecek.

 

JEC 2018’de, METYX, Türkiye ve Macaristan’daki fabrikalarında üretilen, çok eksenli, RTM, dokuma kumaşları ve vakum torbalama ürünleri dahil de olmak üzere yüksek performanslı teknik tekstil ürün gamını sunuyor. Ayrıca, standda METYX’in müşterilerine katma değer sağlayan hizmetleri ile de ilgili bilgilendirmeler de yapılıyor: Manisa’daki Kalıp ve Model Merkezi, marin ve rüzgar türbin müşterileri için büyük ölçekli kalıplar ve FRP kalıpları tasarlama ve üretim konusunda uzmanlaşmış durumda. Manisa ve Kapoşvar’da bulunan METYX Kit Merkezleri’nde ise PVC, PET, balsa ve PU core ve kumaş kitleri üretilmekte.

 

 

Geri

#
Share

Comments Are Closed!!!