Güncel Haberler

METYX’e TÜBİTAK desteği

İnovatif ürünler geliştirmek için AR-GE çalışmalarını son hız sürdüren METYX’e TÜBİTAK desteği!

METYX, kendi Ar-Ge merkezinde projelendirdiği ‘özel bir kumaş kaplama üretim hattı’ ile TÜBİTAK’ın teşvik verdiği sayılı firmalardan biri oldu.

Devamını oku

#
Share

Deprem Onlemleri

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Dünyada ve ülkemizde her zaman karşı karşıya olduğumuz deprem gerçeği ile ilgili olarak bir kez daha bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Deprem nedir diye soracak olursak; kısaca, Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin, dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayı şeklinde tanımlayabiliriz.

Türkiye, topraklarının büyük bölümü aktif ve farklı deprem kuşakları üzerinde yer alan bir deprem ülkesidir.

2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Tehlikesi Haritası’na göre İstanbul, İzmir ve Manisa illeri, 1. derece (yüksek riskli) deprem bölgeleri sınıfında yer almaktadır.

Deprem; sadece gerçekleştiği anda değil, öncesinde ve sonrasında bir bütün olarak hazırlıklı olmayı gerektirir.

Depremlerin riskleri hakkında bilgi edinmek ve hazırlıklı olmak hepimizin sorumluluğundadır.

Günümüzde sahip olunan teknoloji ile depremin ne zaman, nerede ve hangi şiddette olacağını kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Güncel ve doğru gelişmelerin; resmi kurumların (AFAD, Belediye vb.) iletişim kanalları üzerinden takip edilmesi doğru bilgiye ulaşımı kolaylaştıracaktır.

Bütün dikkatimizi hazırlık ve önlem üzerinde yoğunlaştırabiliriz. Deprem sırasında her şey çok çabuk olur. Bu yüzden düşünüp ne yapacağınıza karar vermek için zaman yoktur.

Deprem sırasında yapılması gerekenleri refleks haline getirene kadar, evde, işyerimizde ve yaşam alanlarımızda tatbikatların yapılması çok önemlidir.

Deprem öncesinde, esnasında, sonrasında yapılması/uygulanması gerekenler ve acil durum çantamızda bulunması gereken malzemeler aşağıdaki gibidir.

 

Bulunduğunuz Bölge/Bölgelerde Acil Durum Toplanma Alanlarının Yerlerini Öğrenmek İçin:

1) E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve parolanız ile giriş yapın. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

2) Arama kısmına ‘’Acil Toplanma Alanı’’ yazın ve AFAD’ın sunduğu hizmetlerden ‘’Acil Toplanma Alanı Sorgulama’’ linkini seçin.

3) İl, ilçe, mahalle, sokak kısımlarını girerek, adresinize en yakın toplanma alanlarını belirleyin.

4) Harita üzerinden alanın yerini öğrenin ve adres bilgilerini kaydedin.

5) Acil durumlarda kullanmak için alanın konumunu akıllı telefonunuzun yer işaretlerine ekleyin.

6) Alanı önceden görün ve ulaşım için alternatif rotalar belirleyin.

7) AKUT’un Güvendeyim uygulamasını inceleyerek telefonlarınıza indirebilirsiniz. https://www.akut.org.tr/guvendeyim

8) Aileniz ile bu bilgileri paylaşın.

Not: Toplanma alanını öğrenmek için direkt link: https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-acil-toplanma-alani-sorgulama?harita=goster

Deprem Öncesinde Yapılması Gerekenler

1) Hasarlı elektrik kablolarını ve gaz sızıntısı yapabilecek tesisat bağlantılarını onarın.

2) Su ve gaz kaçaklarını önlemek için esnek tesisat malzemeleri kullandırın.

3) Su ısıtıcınızı, buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını, devrilebilecek raf-mobilya vb. ekipmanları uygun malzemelerle duvara/yere sabitleyin.

4) Ailenizle birlikte cenin pozisyonu konusunda tatbikat yapın.

5) Zorunlu deprem sigortanızı yaptırın.

6) Binanızın dayanıklılığını kontrol ettirin. Olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın tasarımını değiştirmeyin.

7) Afet çantanızı hazırlayın ve 6 ayda bir güncelleyin (Afet durum çantası içeriği aşağıda verilmiştir).

8) Ailenizle birlikte acil durum planınızı hazırlayın ve tatbikat yapın.

Deprem Esnasında Yapılması Gerekenler

1) Sarsıntı anında kaçmaya çalışmak, merdiven, balkon, asansör vb. kısımlarda bulunmak yaralanmamıza neden olabilir.

2) Eğer binayı 10-15 saniye içerisinde terk edebilecekseniz, deprem anında zemin katta veya çıkışa çok yakın yerde iseniz binayı terk etmeyi deneyebilirsiniz.

Ancak şu konu önemlidir; deprem esnasında her şey çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Deprem başladığı anda ve sarsıntı devam ettiği sürece; büyüklüğünü, merkezini ve sonuçlarını bilmediğimiz için kaçmaya çalışmak yerine, uygun bir pozisyon almak önemlidir.

3) Korunabileceğiniz güvenli bir yer bulun.

4) Birinci kattan daha yüksekteyseniz atlamayı denemeyiniz ve asansör ile merdivenlerden uzak durun.

5) Ahşap masa, ofis mobilyaları depremde koruma sağlamaz. Metal ofis dolapları, makine tezgahları depremde tavan-duvar göçmelerinde nispeten daha dayanıklıdır.

6) Paniğe kapılmayın, çığlık atmayın ve koşmayın.

7) Kapı pervazlarında durmayın.

8) Yatağınızı camlardan uzak yerlere koyun.

9) Acil durumlar ve yangınları bildirmek dışında telefonları kullanmayın.

10) Kibrit, çakmak yakmayın, elektrik düğmelerine dokunmayın.

11) Yüksek binalardan, elektrik telleri ve direklerden uzak durun.

12) Pencerelerden ve vitrinlerden uzak durun.

13) Ayakta durmayın, evde/iş yerinde daha önceden belirlediğiniz güvenli bölgelerde ve yanında ezilmeden kalabileceğimiz bir metal dolap, tezgah, makine, buzdolabı vb. beyaz eşyanın yanında

dizlerinizi karnınıza çekerek sağ ya da sol omzunuzun üzerine yaslanarak yere uzanın, hacminizi küçültün ve ellerinizle başınızı koruyun (Cenin Pozisyonu).

14) Bu pozisyonda (cenin) insan vücudu ezilmeye karşı dirençlidir ve saatler sonra gelebilecek bir yardım eli için dayanmanızı sağlar.

15) Deprem anında kolonlar, kirişler, kapı pervazları güvenli bölgeler değildir. Evler içinse en güvenli yerler mutfak ve banyolar olacaktır çünkü bu bölgelerde hayat üçgeni oluşturacak unsurlar ve enkaz altında kurtarılmayı beklerken hayatta kalmamızı sağlayacak su vardır.

Deprem Sonrasında Yapılması Gerekenler:

1) Çevreniz ve kendi emniyetinizden emin olduktan sonra binayı terk edin.

2) Elektrik, gaz ve su vanalarını kapatın, soba ve ısıtıcıları söndürün.

3) Afet ve acil durum çantanızı alarak toplanma bölgesine gidin.

4) Binaların çevresinden uzaklaşın.

5) Deprem sonrası yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere destek olmaya çalışın.

6) İlk yardım, yangın söndürme ve enkaz kaldırma çalışmalarına katılın.

Bizler, gereken önlemleri aldıktan ve hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra, meydana gelecek bir olayda doğru refleksi göstermemiz yeterlidir.

Bir düşünürün sözüyle ve ilham alarak bilgilendirmemizi tamamlayalım: ‘’Korku, bilgisizlikten doğar.’’ – Emerson

 

 

 

 

 

 

#
Share

METYX’in COVID-19 ile ilgili resmi duyurusu

Korona virüsün (COVID-19) küresel etkisinin gitgide büyümesiyle, METYX-Telateks ailesi olarak hem ekip üyelerimizin hem de müşterilerimizin sağlık ve güvenliğini koruyacak şekilde tedbirlerimizi alarak global operasyonlarımıza aksatmadan devam ediyoruz. İşletmenizin başarısının tedarik zincirimizin ve hizmetlerimizin kesintisiz olarak devam etmesine bağlı olduğunun bilincindeyiz.

Bu bağlamda, sizlere özel bir açıklama yaparak korona virüsü ile ilgili acil durum planlarımızı nasıl yönettiğimizi tarafınıza da bildirmek istedik.

Çalışanlarımızın, müşterilerimizin, paydaşlarımızın ve topluluğumuzun refahını sağlamak her zaman birincil önceliğimiz. Bu amaçla, risk grubunda bulunan çalışanlarımızı evden çalışmaya yönlendirme, sağlık ekibimizin sayısını artırma, tüm çalışanlarımıza COVID-19 hakkında detaylı eğitimler verme, çalışma alanlarımızı yeniden düzenleme gibi “Kriz Yönetimi ve İş Sürekliliği” planlarımız dahilinde bir dizi faaliyet gerçekleştirdik. Bu attığımız adımların hiçbiri, operasyonlarımızı ve talepleri karşılama hızımızı yavaşlatmadı. Ekiplerimiz çalışmalarını normal düzende sürdürmektedir. Önümüzdeki haftalarda da, yasal makamlardan bir kısıtlama gelmediği sürece, çalışmalarımıza aynı şekilde devam edeceğimize inanıyoruz.

Ekip üyelerimize hızlı bir şekilde sosyal mesafe seçenekleri sunacak ve ticari faaliyetleriniz için çözümler sağlayacak altyapı ve kaynakları oluşturduk. 30 yılı aşkın işletmelere ve kuruluşlara ürün ve çözümler sunuyoruz, bu çok zorlu koşullarda bile elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Bu olağanüstü durumun herkesi zorladığının farkındayız. Benzeri görülmemiş bu olaydan mutlaka herkes etkilenecektir.  Aldığımız tedbirler kapsamında, size en hızlı ve uygun şekilde yanıt verilebilmeleri adına, yönetim takımımız yeni bilgiler geldikçe ekibimizle paylaşmaktadır.

Koşullar değişmeye devam ediyor ve biz de operasyonlarımızı bu yeni oluşan koşullara göre şekillendirmeye devam ediyoruz.  Ancak her türlü koşulda çalışanlarımıza özen göstermeye devam edip kaliteli ürün ve hizmet sunma misyonumuza bağlı kalacağız.

Ayrıca, METYX ABD fabrikamız, ABD yetkililerinde kritik “Temel İşletme” konumunda olduğundan oradaki faaliyetlerimiz devam etmektedir.  Ulusa hizmet etmek için faaliyette kalmamızı sağlamak için Ekibimiz, Müşterilerimiz, Tedarikçi İş Ortaklarımız, İç Güvenlik Departmanı, FEMA ve yerel yönetim yetkilileri ile özenle çalışıyoruz. Müşteri hizmetleri ve ofis destek uzmanlarımız, mühendislerimiz, satış uzmanlarımız ve her gün enerji ve ulaşım endüstrisi için kritik öneme sahip kaliteli malzemeler üreten üretim çalışanlarımız için çok minnettarız. Bu işte olduğumuz ve hepinizi desteklediğimiz için çok mutluyuz. Bugün ve gelecekte size hizmet vermeye açığız.

Bu zorlu zamanda devam eden desteğiniz, sabrınız ve sadakatiniz için teşekkür ederiz.

 

#
Share

YENİ ÜRÜNLER: METYPASTE 100, METYPOL 200 ve METYFINISH 300

 

METYX’in ürün yelpazesine yeni eklediği pasta METYPASTE 100, ince pasta ve/veya parlatıcı cila  METYPOL 200 ve yüksek parlaklığa sahip parlatıcı METYFINISH 300 tüm müşterilerimize sunulmaktadır.

 

Devamını oku

#
Share

Deloitte’in “Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketleri” arasında yer aldık!

 

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve her yıl aile üyelerinin ve profesyonellerin de dahil edildiği, kapsayıcı bir yönetim yapısı, katılımcı bir süreç sonrasında oluşturulmuş güçlü bir strateji strateji ile uyumlu hedeflerin belirlenmesi ve Devamını oku

#
Share

METYX ABD Üretim Kapasitesini Artırıyor!

 

Yakın zamanda ISO 9001: 2015 akreditasyonu alan METYX ABD Kuzey Carolina’daki fabrikasında pazarda büyüyen talebi karşılamak üzere üretimini artırıyor. Grubun kapsamlı tek yönlü ve çok eksenli cam, karbon elyaf, RTM ve dokuma kumaş yelpazesine 11.000 tonluk bir üretim kapasitesi daha ekleniyor.

Devamını oku

#
Share

METYX ABD, ISO 9001: 2015 Kalite Sertifasyonunu Aldı!

Kuzey Carolina- Gastonia’daki yeni METYX ABD teknik tekstil üretim, satış ve dağıtım tesisi ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi sertifikası almaya hak kazandı.  ISO akreditasyon denetimi, Aralık 2018’de METYX ABD üretim tesisini ve yönetim sistemlerini onaylayan TÜV NORD tarafından gerçekleştirildi. Devamını oku

#
Share

METYX, Macaristan’daki Depo Alanını Genişletiyor!

 

METYX, Macaristan’daki Depo Alanını Genişletiyor!

 

Kapoşvar’da bulunan METYX Macaristan üretim alanına kumaş, ambalajlama ve FRP takımları için 3.024 metrekare kapalı depolama alanı ekledi. Büyütülen deponun iki bölümü var: ilk bölümde, elyaf, karbon ve hibrit, çok eksenli ve dokuma kumaş dahil olmak üzere 1.300 tona kadar ek kumaş stoklayacak raf bulunmaktadır. Yeni deponun diğer bölümü ise çoğunlukla Avrupa’daki rüzgar enerjisi, deniz, inşaat ve nakliye müşterileri için üretilen geniş ölçekli FRP kalıplarını ve bileşenlerini depolamak ve işlemek üzere hazır hale getirildi.

Devamını oku

#
Share

METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

 

METYX Grup, Kuzey Carolina’daki Gaston County Ekonomik Kalkınma Komisyonu ile üretim tesisi satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. 121 dönümlük (12.727 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 120 000 m2) alanın ve binaların satın alınması için yatırım gerçekleşti.

Devamını oku

#
Share

METYX’e HIPA’dan büyük teşvik!

 

METYX, Macaristan’daki Üretim Tesislerini Genişletmek İçin % 50 HIPA Yatırım Desteği Alıyor!

 

METYX Grup, Macar Yatırım Teşvik Ajansı (HIPA) ile görüşerek Macaristan’daki üretim tesisini büyütmek üzere yapacağı yatırımlar için Macar hükümetinin finanse edeceği %50’lik oranda bir teşvik paketi aldı. HIPA, Macaristan’a yabancı yatırımları çekerek yeni iş imkanları yaratmak ve ekonomiyi güçlendirmek adına Macar Dış İşleri Bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Gelecek yatırım fonu, önümüzdeki beş yıllık dönemde cam ve karbon kumaş, ve kit üretim kapasitesini artırmak üzere kullanılacak.

METYX, Kapoşvar’daki tesisini 2013 yılında  North American Bus Industries (NABI)’den satın aldı. Şu anda 15.000 m²’lik kapalı ve 67.000 m2’lik açık alana sahip tesiste planlanan genişleme ve büyüme için yeterli alan bulunuyor.

7 Şubat 2018 Çarşamba günü Budapeşte’de düzenlenen basın toplantısında, bu yatırım anlaşmasının resmi duyurusu Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ve Kaposvár’ın Budapeşte’deki meclis temsilcisi Sn. Attila Gelencsér tarafından yapıldı.

 

METYX Grubu’nun Yönetici Ortağı Sayın Uğur Üstünel düzenlenen basın toplantısında “Üretim tesisimizi genişletmek ve çalışan sayımızı artırmak için Macar Hükümeti’nden gelen bu önemli yatırım destek paketinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Büyüme planlarımızı gerçeğe dönüştürmek için HIPA ve diğer Macaristan devlet kurumlarıyla yakın işbirliği yapmayı umuyoruz. Orta Avrupa’da bulunan METYX Macaristan, AB pazarında büyümeye devam etmemizi ve müşteri taleplerini karşılamamızı sağlamak adına stratejik açıdan çok önemli. Macaristan’daki yerel ve merkezi hükümetin sağladığı bu olumlu destek, Kapoşvar’daki tesisimizin üretim teknolojilerine ve altyapısına daha fazla yatırım yapmamız için büyük motivasyon sağladı.” dedi.

 

Üstünel sözlerine “Kapoşvar’da üretime 2015 yılının mayıs ayında sadece 15 kişi ile başladık. Bugün METYX Macaristan, 155 kişiye istihdam sağlıyor ve Avrupa çapında hizmet veriyor. Şu anda tesisimizde dört üretim hattı işlemekte olup 2018 yılında 3 üretim hattı daha eklenecek. Yeni yatırımlarla METYX Macaristan’daki toplam yıllık kapasite, kit üretimimizle birlikte teknik kumaşlar için 3.000’den 8.000 tona yükselecek. Çalışan sayımızın da bu yılın sonuna kadar 200’e ulaşmasını bekliyoruz ve 2020 yılı sonunda da daha fazla istihdam sağlamayı umuyoruz. Bu büyük teşvik programının bir sonucu olarak, önümüzdeki beş yıl içinde Kaposvar’da 200’den fazla kişiye istihdam sağlar hale geleceğiz. Şu anda dahi METYX’in Macaristan olarak hükümete olan taahhütlerimizin önünde olduğunu söylebiliriz.” diye devam etti.  

 

METYX Macaristan tarafından üretilen kumaşlar ve kitler, inşaat, marin, otomotiv, ulaşım ve rüzgar enerjisi gibi büyük endüstriyel pazar sektörlerine sunuluyor. ISO 9001 sertifikalı Kaposvár sitesi, önemli rüzgar türbin üreticilerinin tedarik zinciri yeterlilik programlarını tamamladı.

 

#
Share