METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

 

METYX Grup, Kuzey Carolina’daki Gaston County Ekonomik Kalkınma Komisyonu ile üretim tesisi satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. 121 dönümlük (12.727 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 120 000 m2) alanın ve binaların satın alınması için yatırım gerçekleşti.

 

Üretim tesisi, Charlotte şehrinin yaklaşık 28 km batısında bulunan Ranlo, Gaston County’de yer alıyor. Üretimin, 2018 yılının üçüncü çeyreğinin sonuna doğru başlaması bekleniyor. Bu satın alımın gerçekleşmesinde, üretim tesisinin ideal bir lokasyonda bulunmasının yanı sıra ilçe ve eyalet tarafından verilen destek ve teşvik büyük bir etken oldu.

 

METYX ABD’de 200 kişiye kadar istihdam sağlanması hedefleniyor. Kuruluş, Kuzey Amerika kompozit sektörü için ilk başta satış, müşteri ilişkileri ve depolama birimleriyle beraber karbon ve elyaf kumaş üretimi üzerine yoğunlaşacak. Bir sonraki aşamada ise müşteri ihtiyaçları doğrultusunda kumaş ve core kit işleme hizmetleri verilecek. METYX, öncelikle ABD ve Kanada’daki rüzgâr enerjisi, marin, karayolu ve demiryolu taşımacılığı ve endüstriyel alanlarda faaliyet gösteren firmalarla iş birliği yapmak istiyor.

 

METYX’in Yönetici Ortağı Uğur Üstünel: “Son birkaç yılda Amerikan pazarına yatırım yapmak ile ilgili düşüncelerimiz vardı. Ürün ve hizmet portföyümüzü bu pazara getirmek için artık doğru zamanın geldiğini düşünüyoruz. ABD, gelecekte daha da büyüyeceğini öngördüğümüz bazı kilit sektörler açısından oldukça çekici. Kuşkusuz son derece rekabetçi bir pazar, ancak güçlü ürün ve hizmet yelpazemizle birlikte iş yaklaşımımızın ve deneyimimizin bize yeni işler getireceğine inanıyoruz. METYX için çok heyecan verici bir zaman. Üretime geçmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

 

Üstünel, METYX ABD’yi kuruluşun şu anki danışmanları, yerel iletişimi ve iş ağını da sağlayacak olan Evren Aykol ve Stefan Kanburoğlu ile birlikte yönetecek.

 

Kuzey Carolina, 75.000’den fazla kişiye plastik ve kimyasal madde üretimi alanlarında istihdam sağlayan, DowDupont ve BASF gibi önde gelen çok uluslu şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Eyalet, yaklaşık 700 civarında tekstil şirketi de barındırmaktadır. Ayrıca, METYX için potansiyel iş alanı sağlayacak üreticiler de bölgede yer almaktadır. Yakın dönemlerde, Kuzey Carolina’da yenilenebilir enerji şirketlerinde, özellikle rüzgar türbini, otomotiv, kamyon ve ağır makine imalat şirketlerinde önemli bir artış görülmüştür.

 

Share

Yorumlar

 • ALİ FUAT TOLGA | Mar 23,2018

  Sanayide dünya’ya önderlik eden bir ülkede yapılan bu yatırım hem gurubunuz için hem de ülkemiz için atılmış olan çok büyük bir adımdır; büyük başarılar getirmesi temennisiyle tebrik ederim.

 • Yorum yapın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Name*

  Email

  Website