METYX’e TÜBİTAK desteği

METYX’e TÜBİTAK desteği

İnovatif ürünler geliştirmek için AR-GE çalışmalarını son hız sürdüren METYX’e TÜBİTAK desteği!

METYX, kendi Ar-Ge merkezinde projelendirdiği ‘özel bir kumaş kaplama üretim hattı’ ile TÜBİTAK’ın teşvik verdiği sayılı firmalardan biri oldu.

TÜBİTAK, seçkin projelere verdiği desteğe, 2020 yılında yeni bir format ekledi ve “Sipariş ARGE” çağrısı yaparak hızla ürüne dönüşebilecek ve yüksek ticarileşme potansiyeline sahip Ar-Ge projelerine hibe desteği vereceğini açıkladı. Bu çağrıya, METYX, bir süredir kendi Ar-Ge merkezinde geliştirdiği inovatif yeni ürün grubunu, üretim hattıyla beraber, projelendirerek cevap verdi.

Ülkenin dört bir yanından gönderilen projeler titizlikle incelendikten sonra Aselsan’dan Aygaz’a Ford’dan Tofaş’a kadar Türkiye’nin en büyük firmalarından bazılarının da METYX ile birlikte bu prestijli destekten yararlanacağı açıklandı.

Yaklaşık 2.000.000 TL’ye varacak olan hibe için METYX, üretim hattı tasarım ve imalatında TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT’te çalışmalarını yürüten PAK ARGE ile beraber çalışacak. METYX ve PAK ARGE, 2020 yılında tamamladıkları TÜBİTAK TEYDEB ARGE projesi ile özel başarı ödülü aldı. Otomotiv, enerji ve denizcilik gibi sektörlerdeki kompozit parçaların daha dayanıklı olmasına olanak sağlayacak bu inovatif ürün grubunun seri üretimi planlanıyor. Katma değerli kompozit imalatında METYX ürünlerinin kullanımını da artıracak yeni hattın otomasyon ve kontrol sistem yazılımlarının gerçekleştirilmesi sonrasında saha testleri de yapılarak üretime hazır hale getirilecek.

METYX Composites’in 3 ülkede (Amerika, Macaristan ve Türkiye) bulunan toplamda 4 fabrikasında ürettiği teknik kumaşlar, birçok endüstride yoğun şekilde kullanılmaktadır. Tüm Dünya’da yaklaşık 1000’e kişiye istidam sağlayan ve Türkiye’nin de en büyük 1000 sanayi kuruluşundan da biri olan firma, ileri kompozit alanında bu yeni katma değer yüksek ürün grubu ile pazar payını artırmayı hedefliyor.

 

 

Share

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name*

Email

Website