METYX’e HIPA’dan büyük teşvik!

METYX’e HIPA’dan büyük teşvik!

 

METYX, Macaristan’daki Üretim Tesislerini Genişletmek İçin % 50 HIPA Yatırım Desteği Alıyor!

 

METYX Grup, Macar Yatırım Teşvik Ajansı (HIPA) ile görüşerek Macaristan’daki üretim tesisini büyütmek üzere yapacağı yatırımlar için Macar hükümetinin finanse edeceği %50’lik oranda bir teşvik paketi aldı. HIPA, Macaristan’a yabancı yatırımları çekerek yeni iş imkanları yaratmak ve ekonomiyi güçlendirmek adına Macar Dış İşleri Bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Gelecek yatırım fonu, önümüzdeki beş yıllık dönemde cam ve karbon kumaş, ve kit üretim kapasitesini artırmak üzere kullanılacak.

METYX, Kapoşvar’daki tesisini 2013 yılında  North American Bus Industries (NABI)’den satın aldı. Şu anda 15.000 m²’lik kapalı ve 67.000 m2’lik açık alana sahip tesiste planlanan genişleme ve büyüme için yeterli alan bulunuyor.

7 Şubat 2018 Çarşamba günü Budapeşte’de düzenlenen basın toplantısında, bu yatırım anlaşmasının resmi duyurusu Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ve Kaposvár’ın Budapeşte’deki meclis temsilcisi Sn. Attila Gelencsér tarafından yapıldı.

 

METYX Grubu’nun Yönetici Ortağı Sayın Uğur Üstünel düzenlenen basın toplantısında “Üretim tesisimizi genişletmek ve çalışan sayımızı artırmak için Macar Hükümeti’nden gelen bu önemli yatırım destek paketinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Büyüme planlarımızı gerçeğe dönüştürmek için HIPA ve diğer Macaristan devlet kurumlarıyla yakın işbirliği yapmayı umuyoruz. Orta Avrupa’da bulunan METYX Macaristan, AB pazarında büyümeye devam etmemizi ve müşteri taleplerini karşılamamızı sağlamak adına stratejik açıdan çok önemli. Macaristan’daki yerel ve merkezi hükümetin sağladığı bu olumlu destek, Kapoşvar’daki tesisimizin üretim teknolojilerine ve altyapısına daha fazla yatırım yapmamız için büyük motivasyon sağladı.” dedi.

 

Üstünel sözlerine “Kapoşvar’da üretime 2015 yılının mayıs ayında sadece 15 kişi ile başladık. Bugün METYX Macaristan, 155 kişiye istihdam sağlıyor ve Avrupa çapında hizmet veriyor. Şu anda tesisimizde dört üretim hattı işlemekte olup 2018 yılında 3 üretim hattı daha eklenecek. Yeni yatırımlarla METYX Macaristan’daki toplam yıllık kapasite, kit üretimimizle birlikte teknik kumaşlar için 3.000’den 8.000 tona yükselecek. Çalışan sayımızın da bu yılın sonuna kadar 200’e ulaşmasını bekliyoruz ve 2020 yılı sonunda da daha fazla istihdam sağlamayı umuyoruz. Bu büyük teşvik programının bir sonucu olarak, önümüzdeki beş yıl içinde Kaposvar’da 200’den fazla kişiye istihdam sağlar hale geleceğiz. Şu anda dahi METYX’in Macaristan olarak hükümete olan taahhütlerimizin önünde olduğunu söylebiliriz.” diye devam etti.  

 

METYX Macaristan tarafından üretilen kumaşlar ve kitler, inşaat, marin, otomotiv, ulaşım ve rüzgar enerjisi gibi büyük endüstriyel pazar sektörlerine sunuluyor. ISO 9001 sertifikalı Kaposvár sitesi, önemli rüzgar türbin üreticilerinin tedarik zinciri yeterlilik programlarını tamamladı.

 

Share

Yorumlar

 • ALİ FUAT TOLGA | Şub 13,2018

  Değerli Uğur Kardeşim,

  Macaristan’da yaptığın önemli yatırımın ve elbette ona yön ve ruh veren değerli kişiliğin için -sanıyorum- Macar İş Adamları Birliğince tertiplenen bu özel tanıtım toplantısını ikinci defa gururla izledim; ilk izlediğim andaki duygu ve düşüncelerimi seninle paylaşmıştım. Bandı, şimdi tekrardan daha da sindirerek izleyince, iki sene gibi kısa bir süre içinde Metyx’e aldırdığın yolun ne kadar büyük olduğunu daha iyi anladım. Senin, ülkemizin dışına taşan yatırımlarının daha da büyüyerek bir değil bir çok ülkeye uzanacağına yürekten inanıyorum, hatta böyle olacağını adım gibi biliyorum. Yürüdüğün bu yolda başarılı olmanı bütün kalbimle diliyorum. Senin, müstesna kişiliğin, bilgi dolu aklın, girişimci ruhun ve müşfik kalbinle varacağın yerin bugün bulunduğunun çok ötesinde olduğunu yakından biliyorum. Yüce Yaradanın tüm koruyuculuğu yanında; şansın açık yolun düz olsun.

 • Turan Danismaz | Şub 14,2018

  Uğur Bey,
  Çok sevindiğimi ve Hayırlı Uğurlu olmasını paylaşmak istedim.
  Sana ve Şirketinize nice büyük ve güzel başarılar diliyorum.
  Saygı ve Sevgilerimle.

 • Hamdi Güneş | Şub 18,2018

  Uğur Bey,

  Yapmış olduğunuz ve yapacağınız yatırımların ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diler, size ve şirketinize başarılar dilerim

 • Sezar Taşoğlu | Mar 22,2023

  Tebrik ederim. Yeni öğrendim. Çok mutlu oldum.
  Selamlar

 • Yorum yapın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Name*

  Email

  Website