Güncel Haberler

METYX, Macaristan’daki Depo Alanını Genişletiyor!

METYX, Macaristan’daki Depo Alanını Genişletiyor!

 

Kapoşvar’da bulunan METYX Macaristan üretim alanına kumaş, ambalajlama ve FRP takımları için 3.024 metrekare kapalı depolama alanı ekledi. Büyütülen deponun iki bölümü var: ilk bölümde, elyaf, karbon ve hibrit, çok eksenli ve dokuma kumaş dahil olmak üzere 1.300 tona kadar ek kumaş stoklayacak raf bulunmaktadır. Yeni deponun diğer bölümü ise çoğunlukla Avrupa’daki rüzgar enerjisi, deniz, inşaat ve nakliye müşterileri için üretilen geniş ölçekli FRP kalıplarını ve bileşenlerini depolamak ve işlemek üzere hazır hale getirildi.

Devamını oku

#
Share

METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

METYX, ABD’de Üretime Geçiyor!

 

METYX Grup, Kuzey Carolina’daki Gaston County Ekonomik Kalkınma Komisyonu ile üretim tesisi satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. 121 dönümlük (12.727 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 120 000 m2) alanın ve binaların satın alınması için yatırım gerçekleşti.

Devamını oku

#
Share

METYX’e HIPA’dan büyük teşvik!

 

METYX, Macaristan’daki Üretim Tesislerini Genişletmek İçin % 50 HIPA Yatırım Desteği Alıyor!

 

METYX Grup, Macar Yatırım Teşvik Ajansı (HIPA) ile görüşerek Macaristan’daki üretim tesisini büyütmek üzere yapacağı yatırımlar için Macar hükümetinin finanse edeceği %50’lik oranda bir teşvik paketi aldı. HIPA, Macaristan’a yabancı yatırımları çekerek yeni iş imkanları yaratmak ve ekonomiyi güçlendirmek adına Macar Dış İşleri Bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Gelecek yatırım fonu, önümüzdeki beş yıllık dönemde cam ve karbon kumaş, ve kit üretim kapasitesini artırmak üzere kullanılacak.

METYX, Kapoşvar’daki tesisini 2013 yılında  North American Bus Industries (NABI)’den satın aldı. Şu anda 15.000 m²’lik kapalı ve 67.000 m2’lik açık alana sahip tesiste planlanan genişleme ve büyüme için yeterli alan bulunuyor.

7 Şubat 2018 Çarşamba günü Budapeşte’de düzenlenen basın toplantısında, bu yatırım anlaşmasının resmi duyurusu Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ve Kaposvár’ın Budapeşte’deki meclis temsilcisi Sn. Attila Gelencsér tarafından yapıldı.

 

METYX Grubu’nun Yönetici Ortağı Sayın Uğur Üstünel düzenlenen basın toplantısında “Üretim tesisimizi genişletmek ve çalışan sayımızı artırmak için Macar Hükümeti’nden gelen bu önemli yatırım destek paketinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Büyüme planlarımızı gerçeğe dönüştürmek için HIPA ve diğer Macaristan devlet kurumlarıyla yakın işbirliği yapmayı umuyoruz. Orta Avrupa’da bulunan METYX Macaristan, AB pazarında büyümeye devam etmemizi ve müşteri taleplerini karşılamamızı sağlamak adına stratejik açıdan çok önemli. Macaristan’daki yerel ve merkezi hükümetin sağladığı bu olumlu destek, Kapoşvar’daki tesisimizin üretim teknolojilerine ve altyapısına daha fazla yatırım yapmamız için büyük motivasyon sağladı.” dedi.

 

Üstünel sözlerine “Kapoşvar’da üretime 2015 yılının mayıs ayında sadece 15 kişi ile başladık. Bugün METYX Macaristan, 155 kişiye istihdam sağlıyor ve Avrupa çapında hizmet veriyor. Şu anda tesisimizde dört üretim hattı işlemekte olup 2018 yılında 3 üretim hattı daha eklenecek. Yeni yatırımlarla METYX Macaristan’daki toplam yıllık kapasite, kit üretimimizle birlikte teknik kumaşlar için 3.000’den 8.000 tona yükselecek. Çalışan sayımızın da bu yılın sonuna kadar 200’e ulaşmasını bekliyoruz ve 2020 yılı sonunda da daha fazla istihdam sağlamayı umuyoruz. Bu büyük teşvik programının bir sonucu olarak, önümüzdeki beş yıl içinde Kaposvar’da 200’den fazla kişiye istihdam sağlar hale geleceğiz. Şu anda dahi METYX’in Macaristan olarak hükümete olan taahhütlerimizin önünde olduğunu söylebiliriz.” diye devam etti.  

 

METYX Macaristan tarafından üretilen kumaşlar ve kitler, inşaat, marin, otomotiv, ulaşım ve rüzgar enerjisi gibi büyük endüstriyel pazar sektörlerine sunuluyor. ISO 9001 sertifikalı Kaposvár sitesi, önemli rüzgar türbin üreticilerinin tedarik zinciri yeterlilik programlarını tamamladı.

 

#
Share

METYX Grup, global kompozit endüstrisi için teknik kumaş üretimi ile ilgili büyük büyüme planlarını açıkladı.

METYX Grup, yaklaşık 25 yıldır teknoloji tedarikçisi olan Alman teknik tekstil makineleri üreticisi KARL MAYER firması ile ek 12.000 tonluk cam ve karbon elyaf kumaş örme kapasitesi sağlayacak yeni üretim hatları için büyük bir anlaşma yaptı. Yeni kapasite ile hem Türkiye’de Manisa fabrikasının kapastesini arttıracak hem de çok uluslu stratejik büyüme planlarının bir parçası olacak şekilde deniz aşırı üretim tesislerinin temellerini atacak.

Devamını oku

#
Share

Büyüyen METYX Composites Yeni Merkezine Taşındı!

Büyüyen METYX Composites Yeni Merkezine Taşındı!

 

Kompozit dünyasının en büyük markalarından METYX Composites kısa bir süre önce merkezini İstanbul’un kalbi Kozyatağı’ndaki yeni ofise taşıdı. 2003 yılından bu yana, METYX Composites’in merkezi, ana şirket Telateks A.Ş.’nin Tuzla sanayi bölgesindeki fabrikasında yer alıyordu.

Yeni merkez ofiste hem mevcut hem de gelecekteki satış, satın alma, finans, muhasebe ve yönetim kadroları yer alacak.

Devamını oku

#
Share

Yeni Distribütörlük Sözleşmesi

 

METYX Composites GRP Solutions LTD ile İngiltere distribütörlüğü için sözleşme imzaladı.

 

METYX Composites, global distribütör ağını genişleterek GRP Solutions Ltd.’yi Büyük Britanya için özel distribütör olarak atadı. Bu yeni distribütörlük anlaşması, yüksek performanslı teknik kumaşlar için İngiltere, Galler ve İskoçya’daki üreticilere erişim, tedarik kolaylığı ve yerel teknik desteği sağladı.

Devamını oku

#
Share

JEC 2018

 

METYX, JEC World 2018’e sanatı getiriyor!

 

Yüksek performanslı cam ve karbon, çok eksenli ve dokuma kumaşların, core ve kumaş kitlerinin lider üreticisi METYX (Salon 6, Stand No J6), sanatsal beceriyi JEC 2018’e kompozit malzemelere taşıyor. Çağdaş Türk sanatçısı Bülent Sancar tarafından kompozit malzeme ile yapılan “Spazio Blu” adlı çarpıcı heykel, bu yıl Paris’te gerçekleşen JEC Show’da sergilenecek.

 

Kompozit heykeller, Sancar tarafından METYX Manisa’daki üretim tesislerinde tasarlandı ve orada yaratıldı. Strafor bloktan elle yontularak şekil verilen heykellerin üzeri laminasyon tekniği uygulanarak istenilen kalınlığa en uygun olan METYX multiaxial elyaf kumaşı ile kaplandı. Bir sonraki aşamada modelin üzerine çelik macun çekilip zımpara yapılması oldu. Heykellerin yüzeyinin daha düzgün ve pürüzsüz görünebilmesi ve üzerine sürülecek boyanın daha iyi etki yaratabilmesi adına yüzeye akrilik astar atılarak ıslak zımpara da yapıldı. Son olarak her heykele uygun renkte akrilik boya denemeleri yapılarak en doğru renk yakalandı ve uygulandı. Bu sayede eserler nihai görünümüne kavuştu.

 

Bülent Sancar “Kompozit malzemeyi keşfettiğimde benim için doğru bir ortam olduğunu hemen anladım. İstenilen formu ve finişi yaratmak için sanatsal özgürlük sağlıyor. Bu yüzden de kompozit heykeller yapmaya devam edeceğim.” dedi.

 

Sancar’ın heykelleri Venedik’teki uluslararası bir sanat galerisinde de sergileniyor. JEC’e katılan modern sanatseverler, yaratıcılığı, dramatik ve dikkat çekici heykeller üretmek üzere kompozit malzemeler kullanmadaki uzmanlığıyla birleştiren bu yetenekli Türk sanatçının güzel eserlerinin tadını çıkaracak. Sancar’ın benzersiz heykel sanatıyla uluslararası alanda kazandığı başarı, kompozit materyal kullanımını sanat dünyasında daha da popüler hale getirecek.

 

JEC 2018’de, METYX, Türkiye ve Macaristan’daki fabrikalarında üretilen, çok eksenli, RTM, dokuma kumaşları ve vakum torbalama ürünleri dahil de olmak üzere yüksek performanslı teknik tekstil ürün gamını sunuyor. Ayrıca, standda METYX’in müşterilerine katma değer sağlayan hizmetleri ile de ilgili bilgilendirmeler de yapılıyor: Manisa’daki Kalıp ve Model Merkezi, marin ve rüzgar türbin müşterileri için büyük ölçekli kalıplar ve FRP kalıpları tasarlama ve üretim konusunda uzmanlaşmış durumda. Manisa ve Kapoşvar’da bulunan METYX Kit Merkezleri’nde ise PVC, PET, balsa ve PU core ve kumaş kitleri üretilmekte.

 

 

Geri

#
Share

Manisa’da üretim alanı iki katına çıkıyor!

 

METYX Composites Manisa’daki üretimi iki katına çıkarıyor…

 

METYX Composites, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üretim tesis alanını iki katına çıkarıyor. Yeni alınan tesis, bir bağlantı yolu ile şu anki fabrikaya bağlanacak ve toplamda 23.000 metrekarelik alan, üretim ve depolama alanı olarak kullanılacak. Yeni tesiste, çok yönlü örgü kumaş üretiminin yanı sıra model-kalıp ve köpük kit üretimi de yapılacak.

Devamını oku

#
Share

NABI Üretim Tesisi

 

NABI Üretim Tesisi

 

METYX Composites olarak, North American Bus Industries (NABI)’in Macaristan’ın Kaposvar şehrindeki üretim tesisini devraldığımızı duyurmaktan gurur duyuyoruz.
Devamını oku

#
Share